pocitadla();
o("skola");
hr("1");
m("magick");
hr("2");
m("obchod");
hr("2");
m("novinky");
hr("2");
m("sedmero");
hr("2");
echo" Obsah: ";
m("s_uvod");
m("s_numero");
m("s_vyklad");
m("s_chir");
m("s_prvni");
m("s_geo");
m("s_tarot");
m("s_koule");
m("s_dodat");
m("s_doslov");
m("s_objed");
hr("2");
m("seznam");
m("my");
t("mail");
m("zpet");
hr("2");
t("autor2");
?>
|
Práce s tarotovými kartami
22 archetypových karet
Na tomto místě začíná vážná a nejednoduchá práce, jíž se budete učit nikoliv vykládat karty, ale novému pohledu na existenci. Živlových korespondencí používá i běžný výklad z karet. Lze je nalézt také např. v astrologii nebo chiromantii. Archetypů a pokusů o jejich výklad však budeme používat docela nově - a v tom je také tak veliký význam tarotu. Další přístupná metoda, která čte z oblastí archetypů, je výklad snů, ovšem musí se jednat skutečně o výklad na základě archetypů, nikoli podle lidových snářů.
Tak jako sny, které lze vyložit v několika rovinách, takže dají několik zcela odlišných "příběhů", dají se i tarotové Atu vyložit několika způsoby. Každý z výkladů má při tom stejnou platnost jako všechny ostatní. Popíši-li tuto skutečnost jinak, z opačné strany, pak mohu říci, že žádná z dvacetidvou karet nemá konkrétní a jednoznačný výklad. Je to velmi důležité, neboť vás to učí, že je zapotřebí mít na mysli všechny významy najednou, žádný neupřednostňovat. Je to zcela nová kvalita myšlení, kterou takto získáte. V normální situaci člověk uvažuje tak, že si řekne: Toto je buď černé, anebo bílé. Říkáte si: Toto je temně černé a jasně bílé - ale také bledě zelené či azurově modré. Tím přestanete rozlišovat mezi jednou a druhou kvalitou a budete vnímat jen podstatu. Ve výše uvedeném případě je tím podstatným fakt, že se jedná o barvu, nepodstatným je - o jakou.
Srovnáním Atu, tedy "velké" karty s kartou malou získáte obrovský rozdíl ve významu i důležitosti. Každá z karet popisuje zcela jinou oblast bytí. Není možno to při výkladu pominout. Vždy platí, že malá karta dobarvuje a upřesňuje význam velké - ne naopak. Přítomnost Atu upozorňuje na kontakt s tvořivými silami přírody, které nám buďto pomáhají anebo naopak stojí v cestě. Tím se dostanete nejen ke své budoucnosti jako ke zdánlivě hlavnímu smyslu výkladu, ale též k pravé podstatě své /nebo toho, kdo se táže/, která tuto budoucnost utváří - nebo by aspoň měla.
Zejména při výkladu tarotu je potřeba abyste si uvědomili, že člověk má dvojí základní "osobnost". Vnitřní, nebo chcete-li pravá - osobnost zůstává pro mnoho lidí neznámá. Myšlení této naší části používá jiných kvalit a je v pevném spojení s řádem světa. Kvůli nepochopitelnosti mnoho lidí její existenci popírá, a proto se dostávají do rozporu sami se sebou. Tato část člověka, pro kterou jsem uvyklá užívat slovo "sluneční", je spojena s velkými arkány. Druhá, "lunární" část, nepravé já či ego, je popisována malými arkány. Můžete si ji představit jako šaty, které na sebe sluneční jádro obléká a které jsou složeny z astrálních sil. Tyto šaty jsou tedy tím, co hrdě samo sebe označuje "Já". Není to legrační?
Ve většině obvyklých tarotových sad je každé Atu spojeno s jedním z písmen hebrejské abecedy. Toto značení opět není jednotné. Zvyknete-li si na nějakou tarotovou sadu a pak začnete používat jinou, pravděpodobně se dočkáte rozdílů ve výkladu jednotlivých karet. V moderním podání je spojení karty a písmene velmi důležité, dokonce mohu říci, že význam písmene a karty se vzájemně překrývají nebo doplňují. Hebrejština, tedy její původní, biblická verze, má určité zvláštnosti. Jednou z nich je, že každé písmeno má i svůj vlastní význam, druhou, že každé písmeno je zároveň i číslem. Jsou to mimochodem hlavní důvody, proč je hebrejština považována za posvátný jazyk. Podobnou vlastnost najdete např. i u řečtiny.
Vezměte si písmeno "beth", které odpovídá našemu "b". Hebrejské slovo beth znamená "dům" a samo písmeno má hodnotu dvě. Ke kartě označené tímto písmenem se tedy budou vztahovat obě tyto informace.
Objeví-li se vám ve výkladu více než dvě Atu, můžete je vzájemně propojit několika způsoby. Nejprve budete číst slova, která vykládají písmena. Pamatujte si, že se jedná o slova symbolická. Pod "domem" tedy nebudete rozumět budovu z cihel, ale např. tělo, které je příbytkem duše anebo jakýkoli omezený prostor, jelikož dům je především něčím, co má hranice a co "obýváme", co je nám známé a přátelské. Pak budete hledat číslo, které je výsledkem součtu daných písmen. Význam čísla je třeba hledat na základě kabalistických nauk, mnohdy se ale může jednat o význam zcela prostý, například o nějaké datum, potřebný počet dnů do hledané události a tak podobně. Neexistuje pravidlo jak postupovat, důležitá je intuice a praxe. Nakonec se pokuste najít nové slovo, které spojením daných písmen vzniklo, samozřejmě v hebrejštině. Podaří-li se vám takové slovo najít, získali jste nejcennější možnou informaci, jaké se vám mohlo dostat.
Uvedeným metodám právem patří přídomek "pro pokročilé". Samozřejmě ne každý bude tyto složité manipulace schopen či ochoten vykonávat. Avšak i pro ty, kteří nikdy nebudou mít potřebu dojít ve svých výkladových schopnostech dále než k otázce "má mne rád - nemá mne rád" je dobré, budou-li si uvědomovat všechny taje, které k tarotu patří. Není důležité, kolik informací máte, jestli toho víte více nebo méně než ti druzí. Podstatné je jen uvědomit si, jaká je pravda, třeba i to, že někde existuje možnost, které nevyužíváte. Nepotřebujete vědět proč jí nevyužíváte - potřebujete vědět jen to, že tomu tak je, uvědomit si to. Nikdo a nic by vás nemělo nutit k úsilí dosáhnout za každou cenu poznání, které nevychází z vašeho vnitřního přesvědčení.
Dále budou v praktické části popsány základní významy tarotových karet, tak abyste mohli karty začít používat. Pro vážnější zájemce je však tento soupis nedostatečný, neboť postrádá komentáře, které můžete najít v doporučené literatuře.
Pokračování se dočtete v celé knize.
strana:
1I2I3
|